Aktualności

Warsztaty dla małżeństw

Nie mamy wyjścia, musimy coś zmienić, nie dajemy sobie przestrzeni dla drugiego, szukaliśmy tutaj rozjemcy, mediatora, niesiemy duży bagaż, jesteśmy inni – powiedzieli uczestnicy jednego z warsztatów rekolekcyjnych, który pod koniec 2016 r. poprowadzony był przez Spotkania Małżeńskie.

Ktoś inny powiedział: Towarzyszyła nam ufność, nadzieja, zaskoczenie, weszliśmy nawzajem w świat innego człowieka. Zobaczyłem, jakim skarbem jest moja żona, przeżywamy fale trudności z powodu złych wpływów z dzieciństwa. Wyjeżdżamy z ogromną radością, nadzieją i wdzięcznością, mamy chęć i możliwość rozwoju w dialogu i to jest jedyna droga.

A oto kilka innych wypowiedzi:

– Zapraszano nas wcześniej na taki weekend, ale ciągle coś nie wychodziło. Były ciągłe problemy. Zapomnieliśmy przez to, jak bardzo się kochamy. Relacje w rodzinie były w porządku. Mój mąż jest małomówny. Ale teraz wszystko zawrzało… To popchnęło nas do odrodzenia naszej miłości.

Gdybyśmy wcześniej wzięli udział, to być może uniknęlibyśmy pewnych błędów życiowych. Doświadczenie tego weekendu ustrzeże nas przed błędami w przyszłości. Dziękujemy!

– Na Spotkaniach Małżeńskich zrozumiałam, że porządek i sprzątanie w domu nie jest takie ważne, jak dbanie o nasze relacje. Najważniejsze jest zrozumienie, uważność wobec siebie, zdolność słuchania drugiej osoby i troska o siebie nawzajem.

Nawet ci, którzy na początku sceptycznie podchodzili do możliwości poprawy czegokolwiek  w swoim małżeństwie, wyjeżdżali z świadomością, że dostaliśmy konkretne narzędzia i wskazówki, które będą chcieli wykorzystać do poprawy wzajemnego porozumiewania się. Niektórzy mówili, że rekolekcje uświadomiły im, że naprawę „trzeba zacząć od siebie” i że widzą, że przed nimi duża praca, którą chcą razem podjąć.

Warsztatowe rekolekcje Spotkań Małżeńskich odbywały się w 25 Ośrodkach Spotkań Małżeńskich w Polsce, w kilku tworzących się Ośrodkach Polonijnych w Anglii, Irlandii i USA. Odbywały się także w krajach, do których Spotkania Małżeńskie zostały przeniesione z Polski: na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Mołdawii i Rosji. Odbyło się też kilka warsztatów dla Animatorów, którzy prowadzą warsztaty. Na naszym zdjęciu uczestnicy jednego z takich warsztatów.