Aktualności

PODSUMOWANIE PRACY SPOTKAŃ MAŁŻEŃSKICH W ROKU 2016

W dniach 4-5 marca odbyło się w Warszawie spotkanie Zarządu Krajowego Spotkań Małżeńskich w Polsce. Podsumowano na nim pracę Spotkań Małżeńskich w 2016 roku. Na podstawie opracowanych ankiet z poszczególnych Ośrodków w Polsce stwierdzono, że Spotkania Małżeńskie przeprowadziły 91 podstawowych warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw, w których uczestniczyło 1207 nowych małżeństw. Przeprowadzone zostało 28 serii Wieczorów dla Zakochanych, w których uczestniczyły 553 pary przygotowujące się do małżeństwa oraz 35 serii Rekolekcji dla Narzeczonych z udziałem 656 par. Odbyło się 17 rekolekcji pogłębiających, w których uczestniczyło 200 małżeństw. Na zebraniu Zarządu omawiane były różne sprawy związane z duchowością, charyzmatem i misją Spotkań Małżeńskich w Polsce.

Najważniejsi w naszej pracy są uczestnicy.

- Nawet  ci, którzy sceptycznie podchodzili do możliwości poprawy w swoim małżeństwie, wyjeżdżają z pewnym „narzędziem i zasadami dialogu”, które będą chcieli wykorzystać do poprawy wzajemnego porozumiewania się. Niektórzy mówili, że rekolekcje uświadomiły im, że naprawę „trzeba zacząć od siebie”  i że widzą, że przed nimi duża praca, którą chcą razem podjąć. Wielu mówiło, że kulminacyjnym momentem była niedzielna Eucharystia z indywidualnym błogosławieństwem przez księdza („wtedy coś we mnie pękło”). Większość uczestników przystępowało do Komunii Świętej. Dodatkowo, niezwykła była sceneria,  gdyż za ołtarzem przez okno widoczne było Jezioro Nyskie z hulającym po nim wiatrem i niesamowitymi refleksami światła słonecznego przebijającymi się przez chmury – napisali do nas Teresa i Tomek -  prowadzący niedawne rekolekcje.

Z kolei Dorota i Waldek napisali: Dużą radością było to, że wszystkie pary małżeńskie, intensywnie pracowały i widać było ich duże zaangażowanie w to aby efektywnie wykorzystać ten czas dla siebie. Było też kilka par bardzo młodych, ze stażem małżeńskim ok. 1 roku, które z dużą świadomością potrzeby pracy nad swoimi relacjami przyjechały na weekend. Niektóre z nich przeszły formację w Wieczorach dla Zakochanych i dla nich wyjazd na weekend Spotkań Małżeńskich był naturalną drogą i już w sobotę przed południem dopytywali o możliwości dalszej formacji.

 

My zaś – niżej podpisani – ucieszyliśmy się bardzo otrzymaną właśnie wiadomością, ze małżeństwo, które było 10 lat temu w przede dniu rozwodu, i które wtedy było z nami na rekolekcjach, jest dzisiaj szczęśliwym małżeństwem i wspomina tamte rekolekcje jako dobrze wykorzystaną ostatnią deskę ratunku

                                                                                                              Irena i Jerzy Grzybowscy

 

Na zdjęciu: nasze spotkanie podsumowujące ubiegłoroczną pracę. Fot. B. Marczak