Aktualności

Gdy szatan przesiewa małżeństwa

Tematem dorocznych rekolekcji Animatorów Spotkań Małżeńskich w Warszawie były słowa Jezusa wypowiedziane do Szymona Piotra: „Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę...” (Łk 22,31). Dlaczego właśnie takie słowa? Kiedy zawieramy małżeństwo, jesteśmy pełni nadziei i optymizmu, pewni o łączącej nas wielkiej miłości. Z głębokim przekonaniem powtarzamy „nie opuszczę cię aż do śmierci”. Jednakże miłość ta jest bardzo szybko wystawiana na próbę, także wśród osób prowadzących rekolekcje.  
Dialog, który jest charyzmatem Spotkań Małżeńskich, bywa nieraz trudny także dla osób, które są powołane do dawania świadectwa własnej więzi małżeńskiej. Przeżywają trudności, zwątpienia i pokusy. W czasie tych rekolekcji małżeństwa i kapłani prowadzący dawali świadectwo, że wszyscy powinniśmy się nieustannie nawracać do dialogu, do wzajemnego słuchania, rozumienia, dzielenia się sobą i przebaczania. Nawrócenie Animatorów to także odnawianie w sobie postawy świadka, który dzieli się własnym życiem, nie takim, jakie chciałby żeby było, ale takim, jakim jest ono naprawdę, z wszystkimi jego radościami, ale i trudnościami. Prace Spotkań Małżeńskich inspirowane są przekonaniem, że odnowa naturalnych więzi męża i żony sprzyja odnowieniu ich więzi nadprzyrodzonej. – Nawracając się do dialogu, nawracamy się do Pana Boga. Kiedy bowiem zapieramy się dialogu we własnym małżeństwie, zapieramy się Jezusa. Bo wiara bez uczynków jest martwa, a jeśli ktoś mówi, że miłuje Boga, a swego brata nienawidzi, jest kłamcą. Sami próbujemy codziennie nawracać się do dialogu. Po to, żebyśmy nie byli kłamcami – mówili w czasie rekolekcji liderzy Ruchu Irena i Jerzy Grzybowscy. – W naszym charyzmacie najważniejsze jest nie samo prowadzenie rekolekcji, ten charyzmat dzieje się nie wtedy, kiedy ja mogę zabłysnąć jako ksiądz, ale ujawnia się w codziennym dialogu ze sobą, w dialogu w waszych małżeństwach, z innymi ludźmi, z Panem Bogiem, także na co dzień w moim kapłaństwie – powiedział ks. Grzegorz Płaneta z Częstochowy. Natomiast Ks. Paweł Gwiazda, proboszcz Świątyni Opatrzności w Warszawie, a zarazem Animator Spotkań Małżeńskich, zauważył, że Szymon Piotr, choć zaprzeczył słowom Pana Jezusa, że się Go zaprze, doświadczył potem nie osądzenia swojego czynu, ale przyjęcia i zaproszenia do dalszej pracy. To ważny drogowskaz dla Animatorów.  
Rekolekcje odbyły się w dniach 19-20 stycznia w pomieszczeniach Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Wzięło w nich udział  blisko 90 osób z Warszawskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich oraz małżeństwa i księża z innych ośrodków w kraju.