Aktualności

Radość z dialogu w Europie Wschodniej

Spotkania Małżeńskie odbywają się regularnie w krajach Europy Wschodniej, szczególnie na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Wszędzie małżonkowie potrzebują dialogu. W dniach 27-29.03.2015 r. weekend rekolekcyjny odbył się w Baranowiczach na Białorusi. Po jego zakończeniu uczestnicy powiedzieli m.in.: „Nie oczekiwałem zbyt wiele od przyjazdu tutaj, ale okazało się, że to możliwość zajrzenia w głąb siebie samego i siebie nawzajem. Są zmiany na lepsze i wiele jeszcze można poprawić w naszych stosunkach”.

„Rekolekcje zmusiły mnie do pracy nad sobą. Poczułam znaczną ulgę, bo mogłam opowiedzieć mężowi to, czym się wcześniej nie dzieliłam”. „Zanim tu przyjechaliśmy, mieliśmy wrażenie, że mamy super rodzinę, że dajemy sobie radę ze wszystkim, że rozwiążemy wszystkie problemy. Tu jednak zrozumiałem, że mamy nad czym pracować. Zdecydowałem się na spowiedź”. „Żyliśmy w miarę zgodnie, ale bardziej obok siebie niż razem. Teraz będzie inaczej”.

Na Łotwie odbyły się rekolekcje pogłębiające zatytułowane: Ku lepszemu wzajemnemu zrozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb psychicznych. Uczestniczyło w nich także małżeństwo z Litwy (na zdjęciu). Uczestnicy wyrażali radość z odnowionego dialogu w ich małżeństwach. Na Ukrainie, pomimo wojny, odbyły się rekolekcje w Zabłudowie na terenie archidiecezji lwowskiej. To już kolejne rekolekcje w tej miejscowości. Spodziewamy się, że powstanie w niej ośrodek organizujący rekolekcje dla południowo-wschodniej części archidiecezji.