Aktualności

Trwają Wieczory dla Zakochanych

- Poruszyliśmy tematy, których byśmy może przez długi czas nie podjęli w naszej relacji, często przez wstyd, uznanie, że to „oczywiste”. Dowiedziałem się, że postawa „lepiej o czymś nie powiedzieć dla świętego spokoju” jest  bardzo zła. Dialog ponad wszystko! – powiedziała jedna z uczestniczek zakończonej niedawno serii Wieczorów dla Zakochanych - przygotowania do sakramentu małżeństwa metodą dialogu, opracowaną w Spotkaniach Małżeńskich. Inny uczestnik stwierdził:: Ważne było skonfrontowanie się z różnymi trudnymi tematami, często nawet po spotkaniach rozmawialiśmy na tematy poruszone w środowe wieczory. Dla mnie szczególnie ważne były zagadnienia o modlitwie i pielęgnowaniu wiary w małżeństwie. To dla nas trudny temat.

- Mamy jeszcze 5 miesięcy do ślubu i cieszymy się, że nie poszliśmy „na skróty”, na jakieś kursy przyspieszone. Te spotkania i czas między poszczególnymi spotkaniami był potrzebny do przemyślenia wielu tematów i ich utrwalenia w naszym życiu. Wieczory odpowiedziały  na potrzebę szczerej rozmowy na każdy, nie zawsze łatwy,  temat. Szczególnie ważne tematy to relacje rodzinne i ich potencjalny wpływ na małżeństwo. Wspólnie ułożyliśmy hierarchię wartości, utwierdziliśmy się we wspólnej potrzebie modlitwy i życia blisko Boga – powiedział jeszcze inny uczestnik Wieczorów dla Zakochanych. 

A oto kilka innych świadectw:

- Mieliśmy okazję porozmawiać na tematy, o których nie zawsze była „okazja” porozmawiać. Skłoniły nas do wspólnego życia. Dzięki Wieczorom nasz związek zyskał stabilność, która jest nam b. potrzebna w perspektywie przyszłego małżeństwa. Szczęście radość, spokój. Ważny: temat dotyczący codzienności małżeńskiej (podziału zadań i obowiązków) – myślę, że pomoże on poukładać nasze małżeństwo pod względem organizacyjnym, pomoże wprowadzić ład  w nasze codzienne stosunki. Także temat religijności w małżeństwie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się więcej nt. obecności Boga w naszym wspólnym życiu.

- Szczególnie ważny był temat dotyczący relacji z Bogiem – zrozumiałam, ze chcę zbudować związek zgodnie z wartościami religijnymi. Drugi ważny temat dotyczył kłótni – bardzo dużo się kłócimy, ale też mocno kochamy, zdałam sobie sprawę, że kłótnie są czymś normalnym i nie zaważa pomyślności związku. Dzięki Wieczorom poznałam swoje wady, zrozumiałam jakie potrzeby ma mój partner i nad czym chcę pracować.

- Wieczory wniosły w nasze życie regularną przestrzeń do rozmawiania o nas – o związku, o sobie nawzajem. Jesteśmy razem już 6 lat i wiele z tych tematów nie było dla nas nowością. Mimo to nie mogłam się doczekać kolejnej środy, kiedy nie będziemy rozmawiać o pracy, zakupach, budowie domu, ale o NASZEJ RELACJI – to jeszcze inne świadectwo.

Spotkania Małżeńskie prowadzą także Rekolekcje dla Narzeczonych. Wśród uczestników coraz częściej przeważają pary nie przyjeżdżające tylko po „papierek”, ale szczerze chcące pogłębić przygotowanie do sakramentu. Mają też już odbyte tradycyjne nauki w swoich parafiach. Wiele osób stwierdza,  że zostało zachęconych do głębszego spojrzenia na trudne tematy.  A oto kilka świadectw z dzielenia końcowego:

- rekolekcje pomogły mi zajrzeć w siebie; ujawnił się pewien problem w naszych relacjach, ale jestem za to wdzięczny

- zrozumiałam, że czeka nas praca nad naszymi relacjami, Pan Bóg nie załatwi wszystkiego; potrzebujemy czasu i spokoju na podjęcie decyzji w wolności

- jesteśmy późnym powołaniem do małżeństwa i tym trudniej było nam podjąć decyzję; będziemy stosować metody dialogu, aby uniknąć problemów

- dużo pracujemy, było mało czasu dla siebie, pojawiły się wątpliwości; ale tu byliśmy razem cały czas; utwierdziliśmy się w decyzji; wrócimy do wspólnej modlitwy.